Činnost sboru v letošním roce

Sbor dobrovolných hasičů ve Švihově byl založen v roce 1879. V současné době má 129 členů. Sbor si za vedení 7 vedoucích mládeže vychovává své nástupce, kterých je 56. Přípravka ve věku 3-6 let má 6 dětí, mládež ve věku 7-15 let čítá 46 dětí a nakonec ještě 4 dorostence ve věku do 18 let. Přípravce se věnujeme 1 hodinu týdně a mládeži 2 hodiny týdně. Letos se děti zúčastnily šesti soutěží a vždy se umísťovaly na předních místech. Předposlední soutěží byl okresní závod branné všestrannosti, kde se družstvo mladších umístilo na prvním a čtrnáctém místě z 36 družstev, starší pak dosáhli na čtvrtou a pátou příčku ze 40-ti družstev. Soutěže se zúčastnili také dva dorostenci a jedna dorostenka, ti se všichni probojovali do krajského kola, ať už v jednotlivcích, tak s družstvem v kterém pomáhali, stejně jako družstvo mladších, kteří také postoupili do kraje. Tam naše radost vygradovala, jelikož družstvo mladších se umístilo na krásném druhém místě a v dorostenkách jsme si sáhli pro umístění nejvyšší. Družstvo postupuje do republikového kola konaného v březnu v Benešově, dorostenci bohužel krajským kolem v jednotlivcích končí. Stejně tak se umístil další náš dorostenec, hostující za jiný tým, na druhém místě a společně postupují jako družstvo také na republiku. Je vidět, že čas věnovaný jejich tréninkům, v počtu 129 hodin jen za první pololetí a víkendová soustředění, přinesl své ovoce. I muži, resp. dorostenci, mají svoje družstvo o 10-ti členech, kteří se zúčastnili 13-ti soutěží Pošumavské hasičské ligy a umístili se na celkovém osmém místě z 22 týmů. Za zmínku stojí i jejich poslední soutěž O pohár města Švihova, spojená s Memoriálem manželů Rehákových konaná v Lhovicích, kde naši brali obě první místa. Na okrskové soutěži také postoupily do dalšího kola. I přípravka má za sebou jednu soutěž ve Všerubech, kterou vzhledem k tomu, že s hasičinou začínají, zvládli na jedničku. Naše ženy nám pomáhají zejména na zajištění kulturních a sportovních akcí a také na zajišťování pořádku na hasičárně, za což jim patří velký dík. Za zmínku též stojí Jednotka sboru dobrovolných hasičů čítajících 23 členů, kteří tráví spousty času různými školeními a výcvikem. Jsou to školení na práci v dýchací technice, motorové pily, první pomoci a práce s AED, školení řidičů, velitelů a strojníků a mladých hasičů. Na těchto školeních a cvičeních strávili jen v první polovině roku 40 hodin na člena jednotky. Jednotka vyjíždí k nejrůznějším zásahům, ať už se jedná o požáry, záchranu osob a zvířat, popadané stromy ale i zdravotnické výjezdy. Spolu s tím se musí starat o provozuschopnost veškerých výjezdových automobilů a jejich příslušenství. Strojníci se musí každý měsíc účastnit kondičních jízd a pravidelně měsíčně zkoušet agregáty, jestli jsou provozuschopné. Z tohoto důvodu se scházejí dvakrát týdně.  Letos se prozatím účastnili 19 výjezdů. Dále se staráme o sečení trávy na pronajatém tréninkovém plácku za hasičárnou a protějším dětském hřišti.  Z toho všeho je zřejmé, že naše členky a členi odpracují ve prospěch sboru a jednotky Města Švihov mnoho a mnoho hodin svého času a za to patří velký dík jim i jejich rodinám. Také děkujeme městu za velkou podporu.